Operacja opadających powiek, zwana również blefaroplastyką, jest wskazana, gdy wiotka skóra powiek górnych i dolnych powoduje zwężenie szpary powiekowej lub przyczynia się do ograniczenia pola widzenia z powodu opadania skóry na rzęsy.
Zabieg chirurgicznej korekty opadających powiek umożliwia pozbycie się nadmiaru wiotkiej skóry, co sprawia, że zwiększa się pole widzenia a okolica oka odzyskuje młody, wypoczęty wygląd.
Przed każdym zabiegiem odbywa się konsultacja lekarska. Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym i trwa około 45-60 minut. Możliwe jest również wykonanie zabiegu w znieczuleniu ogólnym.
Czemu służy konsultacja lekarska przed zabiegiem?
Chirurgiczna korekta powiek jest jak każdy zabieg, procedurą inwazyjną, a co za tym idzie wymaga odpowiedniego przygotowania pacjenta. Przed zabiegiem należy udać się do lekarza, który będzie przeprowadzał operację, na wizytę konsultacyjną. W jej trakcie lekarz zbierze dokładny wywiad odnośnie chorób towarzyszących oraz stanu zdrowia.
Przed konsultacją warto również przygotować wcześniej listę z lekami, które pacjent stosuje przewlekle, ponieważ może zaistnieć konieczność zaprzestania przyjmowani któregoś z nich. W ramach badania podmiotowego pacjent zostanie również zapytany o alergie na leki, nałogi, a także wcześniejsze zabiegi chirurgiczne i ewentualną reakcję na znieczulenie. Zadaniem lekarza podczas wizyty konsultacyjnej jest także ocena oka i indywidualne ustalenie planu zabiegu. Należy również pamiętać, że do blefaroplastyki nie zostaną zakwalifikowane kobiety w ciąży, osoby u których zdiagnozowano nowotwór skóry oraz w trakcie infekcji, także aktywnej opryszczki.
Specjalista podczas rozmowy z pacjentem omawia jego oczekiwania co do efektów zabiegu oraz możliwy do osiągnięcia rezultat. Należy pamiętać, że operacja chirurgiczna nie jest rozwiązaniem w przypadku występowania poważnych zaburzeń psychicznych, takich jak głęboka depresja. Ponadto decyzja o operacji opadającej powieki powinna być świadomą i własną decyzją pacjenta – a nie wynikać z nacisków jego otoczenia.
Badania laboratoryjne przed operacją powiek
Aby przeprowadzić chirurgiczną korektę powiek górnych wymagane jest wykonanie badań laboratoryjnych, nie wcześniej niż na 14 dni przed planowaną blefaroplastyką, takich jak:
- morfologia
- ocena układu krzepnięcia
Ich celem jest ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W przypadku ich nieprawidłowości operacja nie będzie mogła być przeprowadzona. Ze względu na fakt, że procedura jest inwazyjna, wymaga się również zaświadczenia o szczepieniu przeciwko WZW B lub w przypadku gdy było ono dawno, wyniku badania anty-Hbs, który obrazuje nam poziom przeciwciał. W trakcie konsultacji specjalista przeprowadza wywiad lekarski w celu ustalenia chorób przewlekłych na jakie cierpi pacjent oraz leków przez niego przyjmowanych.
Co jeszcze należy wiedzieć przed operacją?
Wszystkim pacjentom zaleca się, aby przez przynajmniej 3 dni przed zabiegiem plastyki powiek wstrzymali się od spożywania alkoholu i zaprzestali palenia papierosów co najmniej 2 tygodnie wcześniej. Substancje te mogą mieć bowiem wpływ na przebieg gojenia oraz krwawienia śródoperacyjnego.
Przez okres 2-3 tygodni przed zabiegiem nie należy korzystać z solarium ani opalać się.
Na około tydzień wcześniej należy odstawić leki, które zwiększają ryzyko krwawienia, a przede wszystkim kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna, Polopiryna, Acard, Etopiryna itp.).
Ponadto w dniu zabiegu należy powstrzymać się od nakładania makijażu oraz stosowania wszelkiego rodzaju kremów.
Zaleca się także aby na zabieg przyjść z osobą towarzyszącą, ponieważ opuchlizna okolic oczu bezpośrednio po zabiegu może znacząco ograniczyć zdolność widzenia.